دوره تفسیر قانون ابن سینا :
یکی از دوره‏ های ما دوره تفسیر کلمه به کلمه کتاب قانون این سینا از روی متن عربی است.
کتابهای زیادی در زمینه طب سنتی ایران وجود دارند که نزدیک به ۱۳ هزار عنوان کتاب منبع می باشد. تعدادی از این کتابها امهات )کتابهای مادر( هستند که یادگیری آنها میتواند به یادگیری طب سنتی و به کار بردن آن به ما کمک کند.
یکی از این کتابها الحاوی است در حالی که الحاوی کتابی است که بیشتر جنبه بالینی دارد و به بیماری  پرداخته پس یک کتاب clinical محسوب می شود  و دیگر کتاب کامل الصناعه اهوازی است که می‏گویند اگر قانون نبود بهترین کتاب طب سنتی بود اما با آمدن قانون و انسجام مطالب و بعنوان معتبرترین کتاب انتخاب شد. کتاب الشامل ابن نفیس کتابی است تحلیلی یا Analytical است و کتاب اکسیر اعظم اعظم خان کتاب گرد آوری یا Collective است ولی قانون کتابی است که اصول و کلید ها را به همراه دارد که در اصطلاح می گویند Principal و به این دلیل است که کتاب قانون انتخاب شد زیرا طب سنتی را به شکل قوانین و اصول بیان کرده است با توجه به شرایط زندگی این سینا که همواره در سفر بوده و هر لحظه در مکانی می‏زیسته و فیلسوف و عالم بزرگی بوده که همواره به کارهای علمی و فلسفی و طبی و … می‏پرداخته بنابراین مجال این نبوده که در جایی مستقر بشود و مانند رازی شاگردانی انتخاب کرده و به آموزش طب بپردازد.
بنابراین شروع میکند به نوشتن کتابی به نام قانون که خودش می‏گوید : فکر میکنم که در حداقل حجم  کتابی بنویسم ولی وقتی که کتاب خلاصه شد مطالب بسیار زیادی در جملاتی کوتاه در این کتاب جا پیدا کرد
بنابراین سراسر کتاب پر است از نکات کلیدی طب سنتی و شامل یک دوره کامل از کلیات ، اسباب و علل ، بیماری ها و تشخیص بیماری ها ( معاینات و شرح حال بیماری ها ) ، معالجات ( روش معالجه و درمان بیماری ها ) مفردات ، ( گیاهان و مواد معدنی وحیوانی قابل استفاده در درمان ) ، قرابادین ، نسخ و نهایتا بحث داروسازی که مطرح شد در قرابادین هم مورد بحث قرار میدهد.
بنابراین کتاب قانون اگر چنانچه با دو ویژگی در دسترس  مردم قرار بگیرد بسیار ارزشمند می شود.
ویژگی اول : این کتاب باید به زبان امروز و در خور فهم دانشجویان و علاقمندان ترجمه بشود بنابراین ترجمه فقط تبدیل زبان عربی به فارسی نیست بلکه ترجمه حرکت در طول تاریخ است که شما باید با اصطلاح و شرایط فرهنگی موجود در امروز ، این کتاب را بتوانید توضیح دهید.
ویژگی دوم: چون ابن سینا نتوانسته است که در جای ثابتی بیمارستانی تاسیس و مشغول تربیت دانشجویان شود و کار بالینی انجام دهد لازم است کسانی قانون را مطالعه میکنند با استاد یا مدرس خود بر بالین بیمار هم حاضر شوند و طرز تشخیص مزاج از طریق نبض و آزمایشات ادرار و مدفوع و نحوه گرفتن شرح حال ها را یادگرفته و علائم بیماری های مختلف در اعضای مختلف بدن را درک بکنند.

قصد ما در دوره دو ساله قانون رسیدن به این هدف است:
بیان تشریحی و دقیق و علمی متناسب با زبان امروز استفاده از قانون در بالین برای حفظ صحت و سلامتی و درمان بسیاری از بیماریها در یک زندگی شاداب و قانون مند است.
این کار برای اولین بار هست که در ایران انجام میشود و یک دوره تئوری و عملی همزمان است و گواهی نامه معتبر هم به دانشجویان عزیزی که این دوره را می‏گذرانند داده خواهد شد.

نبض شناسی :
نبض یک فرایند تمام نمای بدن انسان است و جزء اسرار است که حکیمان بزرگ همیشه از آن به حال درون پی برده اند و توانسته اند که بیماری فرد را تشخیص دهند اصولا ابزارهای بسیار مهم تشخیص طب سنتی در شرایطی که سی تی اسکن ، سونوگرافی و آزمایشات مختلف وجود نداشته نبض بوده است.
نبض و آزمایش ادرار و قاروره سه آزمایش و یا دریچه های سه گانه و ابزار خیلی ارزشمند تشخیص بیماری هستند نبض شناسی هم سلامت و هم بیماری را تعریف میکند و وضعیت ارگانهای اصلی بدن چون کبد و مغز وقلب را برای ما بیان میکند بیماریها و وضعیت مزاجی بیمار و حتی  وضعیت روحی بیمار را هم میشود از نبض فهمید.
نبض یک رمزگشایی بدن انسان و روش تشخیص پیدا کردن راهکار درمان بیماریهاست البته در تلاش هستیم که در یک دوره نسبتا کاملی  برای علاقه مندان ارائه شود. طول دوره : ۱۶ جلسه تئوری و ۸ جلسه عملی
مفردات ، داروشناسی و داروسازی طب سنتی :
این بخش بسیار گسترده است و در واقع بخش عظیمی از طب سنتی را به خودش اختصاص میدهد.
داروشناسی از مفردات شروع میشود که مفردات عبارت است از مواد معدنی و گیاهی و حیوانی که برای درمان بیماریها یا حفظ صحت استفاده میشوند و تا قراربادین و نسخ و چگونه تدبیر کردن و ساختن نسخه ها هست.
داروشناسی و دارو سازی که از مهمترین بخش طب سنتی بوده حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی در ارتباط با داروها و مواد معدنی و حاوی فرمول ها و درمانشان می باشند بنابراین می طلبد که در دوره مستقل داروشناسی به تفصیل مورد بحث قرار بگیرند.
۵۰ جلسه

غمز :
از روشهای درمانی طب سنتی برای بیماری اسکلتی و عضلانی است و خصوصا دردهای سیاتیکی، دیسک ، دردهای ناحیه سر ، گردن ، گرفتگی های بدن مانند کارپال تونل سیندرم  … که حدود ۶۰ تا ۷۰ نوع بیماری را جواب دهی دارد که یک روش مخصوص ماساژی طب سنتی البته ماساژ نیست اما در تقسیم بندی  جزو این گروه محسوب می شود  که با فشار انگشت بر روی مکانهای خاصی از سیستم عصبی انجام میشود و منجر به کاهش درد و بهبود حرکات عضلات و مفاصل و درمان بیماری میشود.
روش غمز روشی است کاملا تخصصی که میتواند به بیمار در مدت زمانی کوتاهی کمک شایان ذکری رسانده و تاثیر قابل توجهی بر افت درد و درمان بیماریها داشته باشد.
طول دوره : ۳ جلسه تئوری و ۳ جلسه عملی

حجامت :
حجامت جزء اعمال یداوی طب سنتی محسوب میشود که به عنوان یک روش درمانی در این دوره تعریف میشود و اصول به کار بردن حجامت در درمان بیماری ها و روش انجام و کاربرد حجامت در مزاجهای مختلف و در این دوره مطرح میشود که بعد از ۳ جلسه تئوری و ۵ جلسه عملی هم برای کارآموزی و هم انجام عمل حجامت گذاشته شده است.

زالو درمانی :
بحثی است که امروز حتی در طب جدید هم مطرح است و در طب قدیم جایگاه ویژه ای داشته است زالو در تعداد قابل توجهی از بیماریها خصوصا حالتهایی که با عفونت مردگی یا نکروز بافت داخل عروقی و گرفتگی داخل بدن گردد مورد استفاده قرار میگیرد.
کلیه این بحث با جزئیات و روشهای زالو درمانی و انواع زالوها و کاربرد هایش بحث خواهد شد.
۲ جلسه تئوری و۴ جلسه عملی

فصد :
یکی از روشهای خیلی مهم درمانی هست و بسیار متنوع بوده و فصول بزرگی از کتاب طب سنتی را به خودش اختصاص داده است.
ما در تلاش هستیم که فصد را به صورت کاملا علمی و اصول و ضوابط کتابهای طب سنتی به خوبی تدریس شود.
۴ جلسه تئوری و ۴ جلسه عملی

آناتومی یا علم التشریح :
علم التشریح یا آناتومی که شناختن جسم انسان است از مبانی ( کلیات ) طب سنتی است و از مبادی و درس هایی از طب سنتی است که بر اساس آن فرد وارد این سیستم میشود
جمله ای مشهور از ابن سینا در قانون است که میگوید جوینده طب سنتی باید قبل از هر چیز باید علم التشریح بداند . چون اگر فردی علم التشریح را نداند چگونه میتواند بدن انسان را درک کرده و معاینه کند و تشخیص دهد  بنابراین علم التشریح یکی از بحث های مهم مطرح شده است .
نکته مهم این که علم التشریح که  تدریس می شود متناسب با تکنولوژی آموزشی  امروز است.
چون علم التشریح حاوی لغات و اصطلاحات پزشکی است و ترمینولوژی را به همراه خودش دارد دانشجو در طول این دوره با بسیاری از اصطلاحات و بیماری ها آشنا می شود .
شاید کسی بپرسد که امروزه با وجود آناتومی پیشرفته ای که داریم چه نیازی به آناتومی طب قدیم است در جواب می شود گفت که این علم جزو بخش هایی پیچیده طب سنتی بوده و چون نظرگاه حکما و پزشکان طب سنتی از این دید تشریحی بوده بنابراین برای درک بهتر این حکیمان ، باید دید آناتومی آنها را هم یاد بگیریم در ضمن این دوره برای اولین بار به توسط استاد افراسیابیان در دانشگاه شریف با همکاری موسسه حکیم تدریس شد ولی باری دیگر کاملتر قصد دارند این دوره را برگزار نمایند
طول دوره : ۱۰ جلسه
آزمایشات بالینی :
آزمایشات بالینی و روشهای خواندن و درک عکس برداری های پزشکی یکی از درسهایی است که علاقمندان طب سنتی و پزشکی گفته اند که ما در برخورد با افراد مراجعه کننده ، که انواع آزمایشات و عکس برداری را به همراه خود دارند و ما  اصطلاحات و آزمایش ها را درک نمی‏کنیم بنابراین برای کسانی که میخواهند در برخورد با افرادی که دارای پرونده های پزشکی طولانی هستند با این موضوع آشنایی پیدا کنند یک دوره از تشریح انواع آزمایشها و عکس برداری ها و سونوگرافی و MRI و در قند و تیروئید و ادرار ئ در همراه با عکسها که خیلی شایع هستند مانند عکسهای مغز ، ستون فقرات ،ریه ، قلب ، عکسهای مفاصل  ، استخوان ها و… بحث قرار خواهد گرفت.

روان پزشکی طب سنتی
حفظ الصحه و تغذیه
زبان تخصصی طب سنتی عربی
تزیقات
کمک های اولیه
عنبیه شناسی
طب سوزنی
ماساژ یومی هوتراپی

4 دیدگاه در “دوره های آموزشی

 1. ali khazaee

  salam kare besyar khoobi hast lotfan ba horoofe bozorgtar type konid dar morede tebbe sonnaty bishtar va az motakhasesin in reshteh bekhahid ta ma ra bishtar agah konand mamnoonam

 2. شکوفه گودرزی

  سلام و وقت بخیر
  چرا هیچ شماره تماس یا راه ارتباطی مشخصی در این بخش برای شرکت در دوره های آموزشی و کسب اطلاعات در این مورد ، در این صفحه نیست؟
  من چند روزه سعی می کنم با شما تماس بگیرم و درباره این دوره ها سوال کنم یا در اونها ثبت نام کنم اما موفق نشدم.
  لطفا با بنده تماس گرفته یا راه تماس با مرکز رو اعلام بفرمایین.
  با تشکر

  • admin

   باسلام.
   از اینکه این سایت را انتخاب نموده اید، کمال تشکر را داریم. لطفا جهت امور آموزشی با تلفن 09356175126 (شماره مسئول آموزش) یا 02188001090 (شماره مطب دکتر افراسیابیان) تماس حاصل فرمایید. باتشکر

 3. I’m not easily imsdepser. . . but that’s impressing me! 🙂

پاسخی بگذارید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال